Home

23 października 2012 r. w Międzynarodowej Szkole Podstawowej Meridian miał miejsce Dzień Praw Zwierząt podczas którego odbyło się przedstawienie pod hasłem edukacyjnym rozpropagowanym przez WWF Polska: „Pozwólmy Zwierzętom żyć tam gdzie się urodziły”. Przeczytajcie relację nauczycielki, Karoliny Karaszewskiej, która była współorganizatorką tego ciekawego i inspirującego przedsięwzięcia. Zachęcamy innych nauczycieli i nauczycielki do aktywnej edukacji prozwierzęcej i dzielenia się pomysłami.

W przedstawieniu wzięły udział wszystkie dzieci z klas I-VI odgrywając sceny z życia zwierząt wykorzystywanych w rozrywce, której najczęstszymi odbiorcami są przecież nieświadome ciemnego jej oblicza dzieci. Tym razem jednak to uczniowie wcielili się niejako w rolę nauczycieli i pokazali jak wygląda prawda o miejscach takich jak: delfinaria, cyrki, sklepy zoologiczne. Ukazany został również przemysł turystyczny wykorzystujący żywe zwierzęta w czasie corridy czy na przykład „niewinna” przejażdżka na słoniu, z której słyną egzotyczne kraje a w rzeczywistości każdy udomowiony słoń od maleńkości poddawany jest brutalnej, krwawej tresurze oraz wykorzystywany ponad jego siły do tego stopnia, że podaje mu się narkotyki by mógł pracować więcej. Część programu poświęcona była również nielegalnemu przewozowi przez np. nieświadomych turystów pamiątek wykonanych ze zwierząt należących do gatunków zagrożonych wyginięciem.

zdjecie01Dzieci przedstawiają tresurę w cyrku. W tle, po jednej stronie słoń żyjący na wolności, po drugiej cierpiący w niewoli.

zdjecie02Przedstawienie: tresura zwierząt w cyrku

Każdy temat został podjęty przez inną klasę oraz wzbogacony prezentacją multimedialną przygotowaną przez danego wychowawcę klasy, która stanowiła wprowadzenie do tak przecież szerokich problemów.

Każda klasa przygotowała też plakat ukazujący zwierzęta w rozrywce oraz wolne zwierzęta. W czasie przedstawienia nie zabrakło również pozytywnych elementów czyli ukazania widzom wolnych zwierząt w ich naturalnym środowisku oraz jak każdy z nas może zmienić na lepsze życie cierpiących w  niewoli zwierząt służących ludziom do celów rozrywkowych. Całość zakończył wspólny występ kilku klas piosenką „Earth song” podczas wykonania której w tle wyświetlona została prezentacja zdjęć różnych zwierząt pt. „Wolne i Zniewolone”.

Ogólnie uważam cały występ za bardzo udany gdyż zarówno dzieci, rodzice i nauczyciele po raz pierwszy mieli okazję spojrzeć na świat rozrywki z udziałem zwierząt z innej perspektywy i jak się później okazało udało się nam nie tylko zmiękczyć małe ludzkie serca, ale i niektóre duże oraz odmienić ich przekonania na temat sensowności tych haniebnych rozrywek, co zaowocowało obietnicami nie brania więcej udziału w tego typu show z udziałem zwierząt głównie deklarowanymi przez dzieci a to przecież z myślą o nich rodzice się tam udają.

zdjecie03Rysunki dzieci: cyrk to cierpienie zwierząt, piramida smutku

zdjecie05Rysunki dzieci: delfinaria to więzienie dla delfinów

Bardzo zachęcam wszystkich nauczycieli, nie tylko od przyrody, do organizowania podobnych wydarzeń w szkole, gdyż rozwijają one nie tylko empatię każdego, kto w nich uczestniczy, ale również poszerzają wiedzę uczniów o środowisku naturalnym zwierząt, ich naturalnych potrzebach, wyobraźnię, umiejętności artystyczne, aktorskie, multimedialne (prezentacje), wokalne, taneczne czyli połączenie dydaktyki ze sztuką oraz etyką przeznaczonych dla ludzi w każdym wieku.

zdjecie06W przedstawieniu klasy III pt. „Cyrk bez zwierząt” dzieci wystąpiły jako zwierzęta ubrane w stroje więźniów aby podkreślić, że zwierzęta w cyrku cierpią tak samo jak ludzie w więzieniach,  którym odbiera się wolność. Z tą różnicą jednak, że zwierzęta karane są więzieniem za niewinność, za to że urodziły się kimś innym niż człowiek. W przedstawieniu dzieci wcielają się w rolę zwierząt, które mówią jak naprawdę się czują i czego potrzebują, aby być szczęśliwymi, a na koniec wspólnie proszą:

„Wybierz cyrk, gdzie w wielkim trudzie,
zamiast zwierząt ćwiczą ludzie,
którzy sami z własnej woli
chcą pracować w takiej roli!
których nikt nie zmusza batem,
tylko godną da zapłatę”

autorka relacji: Karolina Karaszewska

.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s