Home

lub 02

19 maja odbył się w Lublinie protest, który miał uświadomić mieszkańcom, co naprawdę dzieje się za kulisami cyrkowej areny. Kilkunastu aktywistów zebrało się tego dnia, aby wspólnie zaprotestować przeciwko wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach. Okazją ku temu była wizyta Cyrku Zalewski, który odbywa trasę po Lubelszczyźnie i na jeden dzień zawitał do Lublina, by zagrać dwa przedstawienia – oba oczywiście z udziałem zwierząt. W programie można było zobaczyć tresowane słonie, konie palomino, foki oraz wielbłądy, na których podczas przerwy oferowano dzieciom przejażdżkę. Każdy kto chciał odwiedzić cyrk musiał przejść obok kilkunastu ubranych na czarno ludzi trzymających czarne transparenty i tabliczki. Protest odbywał się w ciszy, bez szumu i natłoku słów, tak aby każdy mógł przeczytać prawdę o życiu zwierząt w cyrkach i zanim dojdzie do kasy biletowej zastanowić się, czy na pewno chce w tym uczestniczyć i pokazywać tego typu rozrywkę swojemu dziecku.

lub 01

Na transparentach pojawiły się hasła, m.in.:
„Tresura w cyrku = bicie batem, porażanie prądem, kłucie hakiem” – czyli brutalne metody treserskie wykorzystywane do nauczenia zwierząt posłuszeństwa i wykonywania sztuczek.

„Kulisy cyrku nie są śmieszne” – aby uzmysłowić ludziom, że cyrk to nie tylko to, co widzą przez dwie godziny na arenie; to długie lata upływające zwierzętom w ciasnych klatkach oraz pod batem tresera, w przygotowaniu na kolejny sezon; potem zaś  podróżowanie od miasta do miasta w równie ciasnych klatkach i występy wymuszające na zwierzętach zachowania sprzeczne z ich naturą.

„Zwierzę w cyrku? Co za bzdury! Vivat cyrki bez tresury!” – bo przecież nie ma nic piękniejszego niż ludzie pokonujący granice własnego ciała i swojej psychiki, prezentujący zapierające dech w piersiach akrobacje i iluzje.

lub 04

Każdy kto chciał, mógł dołączyć do protestu, wyrazić swoje zdanie, okazać swój sprzeciw i chociaż przez chwilę stanąć obok z tabliczką: „Jestem przeciwko cyrkom ze zwierzętami”.

Ciężko było przejść obok, nieliczni spuszczali wzrok, by nie dopuścić do siebie prawdy, jednak w większości wiadomości wzbudzały dyskusje wśród odbiorców, wyraz zaszokowania, niedowierzania, zmuszały do refleksji nad losem cyrkowych zwierząt. Kilka osób zrezygnowało z pójścia do cyrku, kilka przystanęło, by dowiedzieć się czegoś więcej od aktywistów, osoby zainteresowane dostawały również kolorowanki antycyrkowe dla swoich dzieci, by z kolei im wytłumaczyć, dlaczego w cyrku nie powinny występować zwierzęta. Nie obyło się niestety bez przykrych incydentów, kiedy jeden z rodziców postanowił wjechać na parking, niszcząc transparent i raniąc jedną z osób biorących udział w proteście. Interweniowała policja.
lub 03

Protest trwał przez niemal pięć godzin – miejmy nadzieję, że poszerzył świadomość lublinian o prawdziwym, cyrkowym życiu zwierząt. Wzbudził również zainteresowanie lubelskich mediów, poniżej kilka linków:
http://www.lublin112.pl/protest-czlonkow-lubelskiej-grupy-vivy-pod-cyrkiem-zalewski-zdjecia/
http://moje.radio.lublin.pl/viva-trabi-przeciw-cyrkom.html
http://www.itvl.pl/news/lubelska-grupa-vivy-vs-cyrk-zalewski
http://www.mmlublin.pl/448878/2013/5/19/protest-przed-cyrkiem-w-lublinie-kulisy-cyrku-nie-sa-smieszne?category=news
http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130519/LUBLIN/130519458

.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s