Home

1 grudnia Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu organizuje Galę Cyrku, na której głównym gościem będzie Cyrk Korona. Na swojej stronie reklamuje ją m.in. ” Widzów zachwycą popisy fok, białych lwów i tygrysa. (…) Kupując bilet VIP-owski w cenie 150 złotych macie Państwo niepowtarzalną okazję nawiązać bliższą znajomość z białym lwem, którego można będzie nakarmić, pogłaskać czy przytulić. Co odważniejsi będą mogli pospacerować z nim po holach Domu Muzyki i Tańca, a jeśli lew okaże im wyrazy sympatii, to można będzie nawet się na nim przejechać. Wszystko to oczywiście można będzie uwiecznić na fotografiach. „

W związku z tym niegodnym placówki kulturalnej widowiskiem, podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu akcji mailingowej do Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. (wydarzenie na facebooku)

Oprócz tego 1 grudnia o godzinie 15 planujemy manifestację pod Domem Muzyki i Tańca, która przybierze postać happeningu i występów artystycznych pokazujących ludzkie umiejętności, a nie wymuszone sztuczki zwierząt. Program jest w trakcie ustalania, ale na pewno pokażemy widowiskowe fireshow przy rytmach bębnów, jeśli pogoda dopisze będą też szczudlarze. Wszystkie osoby chętne do występów prosimy o kontakt.

Jeśli nie zgadzacie się z wykorzystywaniem zwierząt w rozrywce i traktowaniu dzikich istot jak maskotki dla uciechy prymitywnych ludzi prosimy weźcie udział w naszej akcji! Wyraźcie swój sprzeciw przez wysłanie maila i obecność na proteście.

988649_568630479855073_223825839_n

Lista maili do Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu:

dyrektor@dmit.com.pl, sekretariat@dmit.com.pl, organizacja@dmit.com.pl, marketing@dmit.com.pl, promocja@dmit.com.pl, ksiegowosc@dmit.com.pl, kasa@dmit.com.pl, redakcja@dmit.com.pl, produkcja@dmit.com.pl

Przykładowy wzór maila (gorąco zachęcamy do pisania własnych! indywidualne są zupełnie inaczej odbierane):

„Szanowni Państwo

Z wielką przykrością i oburzeniem przyjęliśmy do wiadomości fakt, iż 1 grudnia bieżącego roku organizują Państwo Galę Cyrku, na której jedną z głównych atrakcji są występy dzikich zwierząt takich jak foki, białe lwy czy tygrys należące do Cyrku Korona. Uważamy, że Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu, jako placówka goszcząca od lat światowej sławy artystów oraz zaangażowana w promowanie wysokiej kultury na Śląsku, w żadnej mierze nie powinna wspierać wykorzystywania zwierząt w rozrywce.

Zwierzęta trzymane w cyrkach większość swojego życia spędzają w klatce, przewożone z miasta do miasta bądź w kwaterach zimowych. Z braku potrzebnej do życia przestrzeni rozwijają się u nich choroby psychiczne jak np stereotypia (łatwe do zaobserwowania szczególnie u słoni, niedźwiedzi czy tygrysów jednostajne kiwanie głową czy bezustanne kręcenie się w kółko). Tresura dzikich zwierząt wymaga złamania ich psychiki już za młodu. Do nienaturalnych zachowań zwierzęta zmuszane są przy użyciu takich narzędzi jak haki, elektryczne pałki czy pejcze. To co dzieje się za kulisami zostało wielokrotnie nagrane przez aktywistów ukrytą kamerą.

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu określiło nakłanianie dzieci do uczestnictwa w występach cyrków ze
zwierzętami jako działalność niepożądaną. Według MENiS jest to niezgodne z Konwencją Praw Dziecka podkreślającą, iż nauka powinna być ukierunkowana na rozwijanie w dziecku poszanowania środowiska naturalnego. Obserwując cyrkową arenę najmłodsi nie nauczą się niczego na temat prawdziwej natury zwierząt, zobaczą jedynie karykaturalne i wymuszone zachowania.

Wykorzystywanie zwierząt w cyrku prowadzi często do poważnych wypadków, które są nieuniknionymi konsekwencjami  przetrzymywania dzikich istot w niewoli. Niejednokrotnie lwy czy tygrysy atakują ludzi podczas tresury i występów. Zazwyczaj kończy się to pogryzieniami i ranami szarpanymi, ale bywają również przypadki śmierci.

Sztuka cyrkowa może być piękna, ale wtedy, kiedy tworzona jest przez artystów, którzy z własnego wyboru trenują i prezentują swoje umiejętności. Żonglerka, szczudlarstwo, balansowanie na linie czy akrobatyka są widowiskowe i zapewniają rozrywkę dla całej rodziny. Na świecie jest wiele cyrków bez zwierząt, jak choćby Baobab, Cirque du Soleil, Circus Hassani czy The Blackpool Tower Circus czy polski Teatr Avatar.

Koalicja Cyrk Bez Zwierząt, w skład której wchodzą największe polskie organizacje ochrony zwierząt, od dłuższego czasu podejmuje starania mające na celu uświadomienie ludziom całkowity brak walorów edukacyjnych w występach zwierząt w cyrku, ujawniła wiele przypadków nadużyć i nieprzestrzegania przepisów weterynaryjnych przez cyrki oraz dąży do prawnego zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach (który funkcjonuje już w wielu krajach np. Finlandii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Szwecji, Chorwacji, Izraelu, Peru, Singapurze, Holandii, Węgrach, Kostaryce, Słowenii).

Czy uważają Państwo, że zachęcanie ludzi do kupna biletu przejażdżką na lwie po holu jest godne placówki kulturalnej? Czy najwyższy poziom występów o jakim Państwo piszecie to wymuszone sztuczki trzymanych całe życie w niewoli i brutalnie tresowanych zwierząt? Liczymy, że wezmą Państwo pod uwagę zdanie zarówno organizacji ochrony zwierząt, jak i ludzi, którzy do tej pory z przyjemnością uczęszczali do Domu Muzyki i Tańca.

Z poważaniem „

Prosimy zaangażujcie się w tą akcję, to nic nie kosztuje. Pokażmy, że nie zgadzamy się żeby w naszym regionie, województwie i kraju odbywały się tak nieetyczne i żenujące występy.

a_18

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s